Online stavební deník udělá spoustu práce za vás

Ať už patříte mezi stavební firmy, nebo koncové investory, měli byste mít bezproblémový přístup ke stavebnímu deníku. Obsahuje důležité informace o průběhu stavby a je zásadním důkazním materiálem, který chrání obě strany. Pokud stavební firma začne využívat online stavební deník, ušetří spoustu času a starostí nejen sobě, ale také investorovi. Na rozdíl od papírového deníku se ten elektronický neztratí, nepoškodí ani nepřepíše, navíc se do něj dá nahlížet kdykoliv a z jakéhokoliv místa.

Vést stavební deník s maximální pečlivostí se vyplatí

Pečlivě vedený stavební deník je dobrou vizitkou každé stavební firmy. Stačí do něj nahlédnout, a hned je jasné, jaká práce se v daný den udělala, jaké bylo počasí, kolik lidí na stavbě pracovalo, jaké problémy se vyskytly a podobně. Investor získává dokonalý přehled o průběhu stavby a má možnost se k němu vyjadřovat.

Stavební deník slouží jako ochrana jak pro stavební firmu, tak investora. To je důležité si uvědomit. Při řešení případných reklamací nebo odstraňování závad poslouží jako důkazní materiál. Pro stavební firmu je podrobně vedený stavební deník dokladem o tom, že dodržel doporučené technologické postupy a že provedl veškeré práce ve smluveném rozsahu.

Osvícený investor však zná slabá místa papírových stavebních deníků, a tak se na ně často dívá skrz prsty. Úplně jinak nahlíží na stavební deníky vedení elektronicky, které stavbám přináší maximální transparentnost a přehlednost.

Hlavní slabiny stavebního deníku v papírové podobě

Už několikrát jsme se zmínili o slabých místech a nevýhodách stavebního deníku v papírové podobě. Jaké to jsou? Papírový dokument se na stavbě snadno ztratí nebo poškodí. Dá se také poměrně jednoduše přepisovat, doplňovat nebo vymazávat, a tak jeho důvěryhodnost rapidně klesá.

Vedení deníku zabere spoustu času a práce, protože musí stavbyvedoucí nebo jiná pověřená osoba každý den vyplňovat ručně všechny potřebné údaje. Aby tak mohla učinit, samozřejmě musí mít deník fyzicky k dispozici. Tím narážíme na další nevýhodu spočívající ve špatné dostupnosti. Stavební deník by měl být neustále na stavbě, a tak se k němu investor nebo vedení stavební firmy dostává poměrně obtížně. Pokud chcete jako investor do deníku nahlédnout a informovat se o průběhu stavby, musíte se s firmou domluvit a na stavbu osobně přijet.

Do online stavebního deníku nahlédnete kdykoliv

Pokud stavební firma využívá elektronický stavební deník, investoři to opravdu oceňují. Možnost nahlížení do online stavebního deníku si pochvalují jak zkušení developeři, tak fyzické osoby z řad majitelů domů či bytů, kteří staví nebo rekonstruují. Hlavní předností elektronického stavebního deníku je možnost vzdáleného přístupu kdykoliv a z jakéhokoliv místa.

Informace zadané do systému se ukládají na zabezpečené cloudové úložiště. Jakékoliv změny nebo doplňující informace se v systému promítnou okamžitě. Investor tak může každý den zkontrolovat, jaké práce se na stavbě uskutečnily, aniž by se musel pracně domlouvat na fyzickém nahlédnutí do deníku.

Elektronický stavební deník usnadňuje komunikaci

Stavební deník v elektronické podobě výrazně usnadňuje komunikaci mezi stavební firmou a investorem. V rámci online rozhraní můžete zadat požadavek na doplňující stavební práce, odpovědět na dotazy, upozornit na problémy nebo připojit dokumenty či fotografie. Ke každému projektu lze přidat libovolný počet poznámek a propojit se s druhou stranou bez složité e-mailové nebo telefonické komunikace.

Online stavební deník navíc umožňuje administrátorovi sdílení jen s vybranými osobami. Stavební firma tak může vést odděleně komunikaci se stavbyvedoucími, zaměstnanci či investory, v případě potřeby je však může vzájemně propojit a nasdílet dokumenty a poznámky všem.

Elektronický stavební deník za vás udělá až 80 % práce

Stavební deníky v elektronické podobě jsou koncipovány tak, aby firmě ušetřily co nejvíce času, a přinesly tak i velkou finanční úsporu. Vedení papírového deníku zahrnuje spoustu rutinních činností, které se soustavně opakují a zbytečně zdržují. Elektronický systém udělá až 80 % práce za vás. Každý den automaticky vytvoří novou stránku, vyplní seznam pracovníků na projektu, pracovní dobu a informace o počasí. Manuálně stačí jen zapsat denní záznam a připojit třeba nafocené dokumenty, fotky nebo videa.

Informace o počasí do stavebního deníku patří

Mezi záznamy, které by neměly chybět v žádném stavebním deníku, jsou informace o počasí. Každodenní měření venkovní teploty a zaznamenávání klimatických podmínek na stavbě je pracné a otravné. Online stavební deník je proto vybaven funkcí, která zajistí automatické vyplnění údajů o počasí. Díky napojení na informační systémy meteorologických stanic jsou zápisy přesné a bez rizika záměrného zkreslování údajů. Osoby, které mají vedení deníku na starosti, mohou s čistým svědomím na zápisy počasí úplně zapomenout.

Stavební deník v online podobě je součástí rozsáhlého informačního systému pro stavební firmy Vím o všem. Ten mimo jiné zahrnuje také evidenci majetku, sledování docházky, přehledy faktur, evidenci práce a mnoho dalšího. Vychází z reálných zkušeností stavebních firem a je koncipovaný tak, aby nahradil řadu dílčích nástrojů či rozhraní a obstaral všechny důležité agendy pro stavební firmy.

Zajímá vás, jak systém funguje v praxi? Máte možnost si jej vyzkoušet na 14 dní zdarma a jednotlivé funkce si osahat na vlastní kůži. Nezapomeňte si do mobilního telefonu nainstalovat aplikaci, díky které zaměstnanci evidují svůj příchod a odchod ze zaměstnání a zasílají požadavky vedení firmy.

Další články

Soutěž: Stavbyvedoucí na vaší stavbě nebo rekonstrukci

Soutěž: Stavbyvedoucí na vaší stavbě nebo rekonstrukci

Co konkrétně můžete vyhrát? Po dobu 2 měsíců budu jako stavbyvedoucí vykonávat službu stavebního dozoru (v níže stanoveném rozsahu), nehledě na typ stavby, či rekonstrukce. Ať půjde o stavbu nového rodinného domu, rekonstrukci staršího rodinného domu nebo rekonstrukci...

číst více
Co nás ve stavebnictví čeká a nemine?

Co nás ve stavebnictví čeká a nemine?

O rekonstrukce chat a chalup je zájem už teď Ve chvíli, kdy vláda vyhlásila nouzový stav a zavedla přísná restriktivní opatření, se spousta lidí přesunula do svých chat a chalup. V tuto chvíli je tak obývají hlavně samotní majitelé, ale to se v krátkém časovém...

číst více

Kontakt

Josef Beneš - průkopník digitalizace ve stavebnictví a zakladatel aplikace Stavario.

Sociální sítě: