Co nás ve stavebnictví čeká a nemine?

Situace na trhu s nemovitostmi vždy přímo i nepřímo ovlivňuje činnost stavebních firem. Pokud o domy není zájem, klesá počet výstaveb a s tím i množství zakázek. Celý segment stavebnictví proto napjatě očekává, jakým směrem se bude trh ubírat. Každý rok s sebou nese jistá specifika v tom, co se staví a plánuje na stavbách. Jedno je jasné – letošní rok (a možná i ty další) bude kvůli koronavirové krizi zvláště specifický. Přináším vám několik osobních postřehů a odhadů, jak krize ovlivní stavebnictví a prodej nemovitostí.

O rekonstrukce chat a chalup je zájem už teď

Ve chvíli, kdy vláda vyhlásila nouzový stav a zavedla přísná restriktivní opatření, se spousta lidí přesunula do svých chat a chalup. V tuto chvíli je tak obývají hlavně samotní majitelé, ale to se v krátkém časovém horizontu změní.

Majitelé rekreačních objektů myslí dopředu a uvědomují si potenciál rekreace v České republice pro nadcházející léto. Proto se už teď obrací na stavební firmy se záměrem zrekonstruovat chatu nebo chalupu, kterou pak budou pronajímat. I starší rekreační objekt se dá za nevelký peníz zrekonstruovat tak, aby přitáhl spoustu zájemců o letní pobyt. Věřte, že o pronájem chat a chalup bude velký zájem. Vždyť už teď má mnoho ubytovacích zařízení plné kapacity na několik měsíců dopředu.

Investice do rekreačních objektů se vyplatí

Nikdo neví, za jakých podmínek se bude v tomto roce cestovat do zahraničí. Proč tedy nestrávit dovolenou v České republice na nějaké chatě nebo chalupě? V tomto duchu budou uvažovat mnozí. Proto mají právě teď chaty i chalupy velkou hodnotu a vyplatí se investovat jak do jejich koupě, tak rekonstrukce. Vynaložené náklady se brzy vrátí.

Pokud si naopak už delší dobu říkáte, že se o svůj rekreační objekt nechcete dál starat a rádi byste ho prodali, i na to je teď dobrá doba. Díky investičním příležitostem bude zájem o chaty a chalupy značný, a to zejména v turisticky vyhledávaných oblastech. S velkou pravděpodobností nemovitost prodáte za vyšší cenu než před krizí.

Evropské státy budou usilovat o soběstačnost

Zajímá mě hlavně segment malých a středních firem, které samozřejmě chtějí znát odhady i na delší časové období. Co se bude dít poté, kdy hlavní vlna pandemie přejde a život se bude vracet do zajetých kolejí?

Krize ukázala, jak moc jsou mnohé evropské země závislé na Číně. Věřím, že EU a všechny státy Evropy budou usilovat o mnohem větší soběstačnost a podpoří vlastní ekonomiku. Výroba se bude přesouvat z Asie do Evropy, a to i za cenu dražší práce a vyšších nákladů.

Vzroste výstavba průmyslových objektů

Jsem přesvědčený, že budou vznikat nové sklady, výrobní haly, areály a další průmyslové objekty, a to zejména v zemích bývalého východního bloku. Střední a velké stavební firmy budou mít plné ruce práce se zakázkami většího rozsahu. Musí však uspět v náročném konkurenčním boji. Jednou z konkurenčních výhod bude přechod k digitalizaci, která stavebním firmám sníží náklady a ušetří čas. V českém prostředí tak budou napřed ty stavební firmy, které využívají rozsáhlý systém Vím o všem pro správu stavebního deníku, docházkový systém, evidenci majetku a další agendy.

Stavební práce se rozběhnou, ale kdo tu bude stavět?

Vždycky jsem si říkal, že délka stavebního řízení v ČR (někdy až neskutečné 4 roky) má i svou výhodu. Dopředu totiž víte, který rok se bude málo stavět, a tak se můžete na následující období připravovat s předstihem. To platilo až do příchodu koronavirové krize, kdy se téměř všechno zastavilo. Nemějte obavy – stavební práce se velmi rychle znovu rozběhnou. Spousta lidí má vyřízené hypotéky, rozjeté stavby, zpracované projekty… Těch, kteří plánované rekonstrukce odloží, zas tolik nebude.

Z nedostatku práce by si stavební firmy neměly dělat velké obavy. Otázkou však zůstává, kdo tu bude stavět, až se práce naplno rozjedou. Sleduji obrovský odliv pracovníků, kteří se vrací do svých států. Když už mají být zavření, tak alespoň se svou rodinou. Viděl jsem plné autobusy ukrajinských dělníků vracejících se do své vlasti. Musíme si počkat, budou-li se autobusy přeplněné pracovníky po nějaké době vracet a přinesou-li nám pracovní sílu, kterou tak potřebujeme. Vydržte, věřím, že se pro odvětví stavebnictví zase blýská na lepší časy.

Další články

Soutěž: Stavbyvedoucí na vaší stavbě nebo rekonstrukci

Soutěž: Stavbyvedoucí na vaší stavbě nebo rekonstrukci

Co konkrétně můžete vyhrát? Po dobu 2 měsíců budu jako stavbyvedoucí vykonávat službu stavebního dozoru (v níže stanoveném rozsahu), nehledě na typ stavby, či rekonstrukce. Ať půjde o stavbu nového rodinného domu, rekonstrukci staršího rodinného domu nebo rekonstrukci...

číst více
Online stavební deník udělá spoustu práce za vás

Online stavební deník udělá spoustu práce za vás

Vést stavební deník s maximální pečlivostí se vyplatí Pečlivě vedený stavební deník je dobrou vizitkou každé stavební firmy. Stačí do něj nahlédnout, a hned je jasné, jaká práce se v daný den udělala, jaké bylo počasí, kolik lidí na stavbě pracovalo, jaké problémy se...

číst více

Kontakt

Josef Beneš - průkopník digitalizace ve stavebnictví a zakladatel aplikace Stavario.

Sociální sítě: